USG stopy – jak przebiega i jak się przygotować.
USG stopy – jak przebiega badanie?
Badanie pozwala na szybką i nieinwazyjną ocenę budowy i pracy tkanek miękkich, kostnych i chrzęstnych w stopie. Jest przydatne w diagnostyce takich schorzeń, jak: zwichnięcia, stłuczenia i skręcenia. Sprawdza się zarówno przy świeżych urazach, jak i przewlekłych schorzeniach. To doskonałe narzędzie do diagnostyki i oceny procesów zapalnych oraz zwyrodnieniowych, a także do oceny postępów leczenia.
USG stopy – jak się przygotować do badania?
Ta technika diagnostyczna jest nieinwazyjna, dlatego nie muszą Państwo się specjalnie przygotowywać do badania. Ze względu na konieczność styczności głowicy aparatu ze skórą, udając się na badanie, warto założyć krótkie skarpetki, które można w łatwy i prosty sposób ściągnąć na czas badania. Niestety, niemożliwe jest przeprowadzenie USG przez opatrunek.
Jak przebiega USG stopy?
Specjalista poprosi Państwa o zdjęcie skarpetki i położenie stopy na wyznaczonym miejscu. Na skórę nałoży specjalny żel, rozprowadzi go i przyłoży głowicę. Obraz będzie wówczas widoczny na monitorze. Po dobraniu odpowiednich parametrów urządzenia, lekarz przeprowadza szczegółowe badanie stopy. Oceni wszystkie struktury i spróbuje odnaleźć przyczynę dolegliwości.
Punkty diagnostyczne podczas USG stopy:
- więzadło skokowe przednie;
- więzadło skokowe tylne;
- więzadło skokowo-strzałkowe;
- więzadło piszczelowo-piętowe;
- więzadło piętowo-strzałkowe;
- ścięgna mięśni strzałkowych;
- ścięgna mięśni piszczelowych;
- troczki zginaczy i prostowników;
- błona maziowa w stawach;
- stawy śródstopno-paliczkowe;
- stawy międzypaliczkowe;
- stawy śródstopno-palcowe;
- przebieg nerwów (podejrzenie neuralgii Mortona).
USG stopy – opis badania
Specjalista po wykonaniu badania, przystępuje do jego opisania. W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas USG, istnieje możliwość zatrzymania obrazu w czasie rzeczywistym, zapisania go i wydrukowania w formie zdjęcia. Taki obraz lub kilka zdjęć dołącza się wówczas do opisu.