Nieleczony haluks a palec młotkowaty – co łączy te schorzenia?

Nieleczony haluks może prowadzić do poważnych dolegliwości bólowych oraz problemów z chodzeniem. Czym jest jednak sam haluks? To zwyrodnieniowa choroba, która polega na deformacji stopy, w wyniku której największy palec stopniowo odchyla się w stronę innych palców.

Nieleczony haluks daje o sobie znać stopniowo. Na początku deformacja jest niewielka, z czasem jednak – kiedy jest nieleczona – poważnie się pogłębia. To z kolei przyczynia się do pojawienia kolejnych chorób, m.in. palca młotkowatego. Jakie mogą być tego konsekwencje? I po czym można rozpoznać, że mamy do czynienia z tymi schorzeniami?  Sprawdź.

Nieleczony haluks a palec młotkowaty – konsekwencje zaniedbań.

palec mlotkowaty leczenie w warszawieJeśli haluks nie jest leczony, często kładzie się on na drugim palcu, a czasem również podwija pod niego. Brak konsultacji z lekarzem może też doprowadzić do zapalenia kaletki maziowej, płaskostopia, poszerzenia przedstopia, jak również właśnie do palca młotkowatego. To ostatnie schorzenie dotyczy najczęściej palca drugiego, który jest najdłuższy ze wszystkich u stopy. Palec młotkowaty może – w tym przypadku – powstać dlatego, że haluksy doprowadzają do niewłaściwego ułożenia palców, przesunięcia się dużego palca w kierunku sąsiadującego, który z czasem zaczyna się wyginać. Co więcej, postępująca deformacja ma związek również ze zmianą statyki stopy, do której dochodzi przy haluksach.

Z uwagi na wyżej wymienione konsekwencje, należy haluksy jak najszybciej próbować wyleczyć.  W przeciwnym wypadku wywołają one dotkliwy ból oraz dyskomfort w wyniku powstających odcisków oraz otarć. Mogą powodować również stany zapalne kości śródstopia.

Haluks – jakie są jego objawy? Po czym go rozpoznać?

Haluks najłatwiej rozpoznać po tym, że duży palec stopy stopniowo odgina się w kierunku innych palców. Wokół pierwszej kości śródstopia zauważalne jest również bolesne wybrzuszenie oraz zaczerwienienie. Należy zaznaczyć, że wraz z rozwojem choroby ból staje się coraz bardziej dotkliwy, a chodzenie – coraz trudniejsze. W okolicach kości i głowy śródstopia pojawia się również stan zapalny, może też dojść do podwichnięcia stawu śródstopno-palcowego. Warto pamiętać, że nieleczony haluks może oddziaływać nawet na staw kolanowy.

Palec młotkowaty – jakie są jego objawy? Czym się charakteryzuje?

Po czym najłatwiej rozpoznać palec młotkowaty? Przede wszystkim po tym, że palec stopy wygina się ku dołowi. Na jego czubku z czasem można zaobserwować również odcisk, stanowiący efekt obcierania palca o but. Nagniotki widoczne często są tam, gdzie palce łączą się z resztą stopy. Powoduje to trudności z poruszaniem palcami, ponieważ staje się to bardzo bolesne. Co więcej, ból może promieniować aż do śródstopia i – tym samym – skutecznie utrudniać chodzenie.

Może Ci się również spodoba