Płaskostopie podłużne u dzieci

Płaskostopie podłużne u dzieci to dość popularna wada, określana również mianem „platfusa” czy też „płaskiej stopy”. To jeden z rodzajów płaskostopia, który objawia się zapadnięciem łuku podłużnego od przyśrodkowej strony stopy. Wówczas dochodzi do całkowitego zetknięcia stopy z podłożem.

Płaskostopie podłużne u dzieci jest rezultatem nadmiernego obciążenia stóp. Jego przyczyną mogą być także źle dobrane buty, nieodpowiednia postawa lub brak aktywności ruchowej. Aby zapobiec głębszym deformacjom, np. pojawieniu się palucha koślawego czy też innym, poważnych zmianom zwyrodnieniowych stawów (które wymagają leczenia chirurgicznego), konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedą.

Płaskostopie podłużne – kiedy może się pojawić?

plaskostopie u dzieciPłaskostopie to wada, którą z reguły rozpoznaje się około 4-5 roku życia. Kiedy dziecko ma 3 lub 4 lata, stopa powinna mieć już prawidłową budowę. Jeśli po pewnym czasie jednak nie pojawia się na niej łuk lub jest on wyjątkowo niski, można mówić o płaskostopiu. Należy zaznaczyć, że do 4. roku życia może występować płaskostopie fizjologiczne, którego nie trzeba leczyć.

Objawy płaskostopia podłużnego.

Najłatwiej sprawdzić czy maluch boryka się z płaskostopiem, sprawdzając jego ślady na piasku. Jeśli widoczna jest na nim cała podeszwa, jak łatwo zgadnąć – mamy do czynienia z płaskostopiem. Płaskostopie podłużne można rozpoznać także po tym, że podeszwa buta od wewnętrznej strony jest mocno starta, widoczne jest również koślawienie butów.

Wizyta u ortopedy jest szczególnie wskazana wtedy, kiedy dziecko skarży się na bolące kolana lub łydki. Inne objawy płaskostopia to:

  • potykanie się o własne nogi;
  • częste chodzenie na palcach;
  • brak komfortu przy chodzeniu;
  • asymetria przy ustawianiu stóp;
  • bóle kręgosłupa;
  • ustawianie kolan w kształcie litery X;
  • chodzenie ze stopami skierowanymi do wewnątrz.

Leczenie płaskostopia podłużnego.

Aby zdiagnozować płaskostopie, ortopeda wykonuje badanie komputerowe, podczas którego dziecko staje na specjalnej platformie. Podczas wizyty lekarz ocenia również postawę pacjenta oraz wykazuje ewentualne wady wrodzone. Jest to o tyle istotne, że np. jeśli u malucha występuje genetyczna wiotkość więzadłowa, płaskostopie na pewno nie zniknie samoistnie.

Po rozpoznaniu wady ortopeda zleca dziecku właściwy program leczenia, który oparty jest głównie na ćwiczeniach. Należy przy tym zaznaczyć, że inne formy aktywności wskazane są w początkowym stadium płaskostopia, a inne, kiedy jest ono już bardzo zaawansowane. Ćwiczenia polegają z reguły jednak na rozruszaniu stopy, np. poprzez przenoszenie woreczków z różną zawartością. W trudniejszych przypadkach konieczne może być dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych, a nawet specjalnych butów ortopedycznych. Ważna jest również sama dieta.

Może Ci się również spodoba