Operacje naprawcze palucha sztywnego

Leczenie zachowawcze sprawdza się jedynie przy mało zaawansowanych zmianach, które nie wiążą się z bolesnością. Leczenie operacyjne jest wskazane u Pacjentów, u których leczenie nieoperacyjne nie przyniosło zamierzonych rezultatów oraz u wszystkich Chorych, których zmiany są zaawansowane lub wiążą się z silnym dyskomfortem i bólem. Wówczas jedynie chirurgiczne leczenie palucha sztywnego może przynieść oczekiwaną ulgę.

Dobór najlepszej metody zależy od stopnia rozległości zmian, współistnienia innych deformacji w obrębie stopy, wieku i stopnia aktywności Pacjenta oraz Państwa indywidualnych oczekiwań.

Paluch sztywny – metody leczenia operacyjnego:

operacje palucha sztywnegoW stadiach mniej zaawansowanych:

  • debridement (oczyszczenie) stawu – polega na usunięciu wyrośli kostnych oraz przerośniętej błony maziowej. Jest często częścią innych metod operacyjnych;
  • cheilektomia – polega na usunięciu około 1/4 do 1/3 grzbietowej części głowy I kości śródstopia wraz z wyroślami kostnymi. Dzięki temu, następuje zmniejszenie dolegliwości bólowych i zazwyczaj zwiększa się zakres ruchomości stopy.

W stadiach średnio zaawansowanych:

  • cheilektomia;
  • osteotomia I kości śródstopia – zamierzony efekt to poprawa ruchomości i rozluźnienie stawu oraz zmniejszenie bolesności;
  • osteotomia paliczka podstawnego – najczęściej wykonywana jest osteotomia Moeberga, która polega na wycięciu fragmentu grzbietowej części paliczka. Następnie paliczek zagina się ku górze w celu uzyskania bardziej uniesionego ustawienia palucha.

W stadiach zaawansowanych:

  • artrodeza (usztywnienie) stawu – polega na usunięciu resztek chrząstki stawowej. Paluch łączony jest z I kością śródstopia za pomocą płytki i wkrętów. Dochodzi do zrostu kostnego w obrębie stawu, który staje się nieruchomy i zarazem bezbolesny. Metoda nie powoduje problemów z chodzeniem a nawet uprawianiem sportów w przyszłości;
  • endoprotezoplastyka (wymiana uszkodzonego stawu na sztuczny) – zniszczony staw jest usuwany i wszczepiany jest nowy;
  • implant Cartiva – implant w kształcie walca jest wszczepiany w obrębie głowy I kości śródstopia, tak, aby wystawał lekko ponad uszkodzoną powierzchnię stawową i odpychał od niej paluch. Po zabiegu poprawia się funkcja stawu i zmniejszają się dolegliwości bólowe. Pacjent może od razu obciążać operowaną stopę.

Paluch sztywny – jakie znieczulenie podczas operacji jest najlepsze?

Rodzaj znieczulenia zależy od stanu Chorego i indywidualnych preferencji. Szczegóły omawia się z anestezjologiem osobiście, by zapewnić Państwu jak największe bezpieczeństwo podczas samego zabiegu, jak i zaraz po nim.

Jest to najczęściej znieczulenie przewodowe, które wiąże się z brakiem czucia w obrębie stopy przy jednoczesnej zachowanej świadomości. Cały zabieg jest wówczas bezbolesny, a Pacjent nie jest narażony na ryzyko, które jest związane ze znieczuleniem ogólnym.

 

Może Ci się również spodoba