Neuralgia Mortona – objawy, przyczyny, sposoby leczenia.

Ból towarzyszący neuralgii Mortona może znacząco utrudnić chodzenie, bieganie, czy nawet długotrwałe stanie. I choć objawy tej choroby można złagodzić poprzez dobór właściwego obuwia i rehabilitację, to jedyną metodą na jej wyleczenie wciąż pozostaje zabieg operacyjny. Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie tej neuralgii i jak ją rozpoznać?

Neuralgia Mortona – przyczyny

Neuralgia Mortona to rodzaj zgrubienia, które tworzy się wzdłuż nerwu podeszwowego na spodzie stopy. Dużą rolę w jej powstawaniu mają wrodzone wady w budowie anatomicznej stopy, np. płaskostopie, skrócenie pierwszej kości śródstopia lub zrośnięcie palców. Chorobie sprzyja również noszenie źle dobranych butów. Zbyt ciasne obuwie zmusza do podkurczania palców, podczas gdy za duże – do przesuwania stopy w przód i zaangażowania przodostopia i palców podczas chodu. Noszenie butów na wysokim obcasie sprawia natomiast, że cały ciężar ciała skupia się na głowach kości śródstopia, tworząc korzystne warunki do powstania zapaleniu nerwu. Neuralgia Mortona może być też wynikiem otyłości, wysokiego podbicia, płaskostopia czy przebytego urazu tej okolicy.

Neuralgia Mortona – jak ją rozpoznać?

neuralgia mortona objawyPierwszym objawem wskazującym na powstanie choroby Mortona jest odczuwanie bólu podczas chodzenia lub uciskania między trzecim a czwartym palcem stopy. Bardzo często towarzyszy mu również uczucie palenia i mrowienia. W wyniku rozrastania się tkanki włóknistej pojawia się stan zapalny, a dolegliwości – przybierają na sile, szczególnie podczas długotrwałego stania, biegania czy noszenia butów na wysokim obcasie i ustępują dopiero po odpoczynku czy delikatnym masażu stopy. Zdarzają się również bolesne skurcze w przedniej części stopy. Objawy neuralgii Mortona mogą utrzymywać się stale lub pojawiać się okresowo, kilka razy w tygodniu.

Jak leczyć chorobę Mortona?

Leczenie choroby Mortona początkowo opiera się na stosowaniu odpowiednich wkładek ortopedycznych lub zabiegów fizjoterapeutycznych w celu przywrócenia prawidłowego obciążenia stopy i zmniejszenia dolegliwości bólowych wywołanych neuralgią.

Jeśli metody nieinwazyjne nie przyniosą pożądanych efektów, wówczas konieczne jest podjęcie leczenia operacyjnego. Niestety, dzieje się tak w aż 80% przypadków. Podczas zabiegu doświadczony chirurg stopy usuwa zgrubiałe tkanki, a czasami nawet fragment nerwu. Operacja neuralgii Mortona jest stosunkowo szybka i mało inwazyjna, a pełna rekonwalescencja po zabiegu trwa ok. 3 tygodni i wymaga specjalistycznej opieki wykwalifikowanego rehabilitanta, który ściśle współpracuje z doświadczonym ortopedą.

 

Może Ci się również spodoba